Dela nyhet
Erfarne Klim förstärker HIK
Idag, 17:47 0 kommentarer

Utlandsproffs, meriter från elitserien och nu senast allsvenskt spel. Nu förstärker välmeriterade Klimenty Tarasenko Helenelunds IK.
– Det känns bra och skönt att det är nära hem, säger ”Klim”.
Ja, det är onekligen en gedigen meritlista som den blott 30-åriga Tarasenko har samlat på sig. Lagom till skolåldern flyttade han till Sverige och började då i Hammarbys 95-lag. Ett lag som verkligen gjorde avtryck i bandysverige med lagkamrater såsom Casper Milerud och Samuel Helmersson likväl som HIK-bekanta Gustav Jacobsson, Alexander Hult och Gustav Jörnåker.
Efter bandygymnasium i Edsbyn hamnde Klim i Neftyanik i ryska Fjärran Östern och sedan i sibiriska Kuzbass. Därpå var det hem till moderklubben Hammarbys a-lag och efter det har mittfältaren hunnit och spela i såväl Ljusdal, AIK och nu senast i Djurgården. Nu har han bestämt sig för att spela i Helenelund.
– Det känns bra och det ska bli skönt att ha nära hem, säger Klim som bor i Sollentuna centrum.
Håkan Hult och Klim lärde känna varandra redan i Hammarby p95. Och duon har hållit kontakten de senaste åren.
– Ja, jag har lovat att vi en gång ska återförenas. Och nu är det ett perfekt tillfälle. Att ha nära hem är också en stor anledning, jag orkar inte pendla något mer. HIK blir en perfekt lösning och det ska bli roligt.
Klim kommer nu senast från allsvenska Djurgården där det dock bara blev en match förra säsongen. Nu växlar 30-åringen upp igen.
– Det är ett gott gäng här, många goa gubbar. Jag känner ju rätt många från förr, bland annat Alex Hult och Ehlton, och sen känner jag ju igen många spelare från åren.
I Klim Tarasenko får Helenelund in en rutinerad och spelsäker mittfältare.
– Att bidra till säkerheten i spelet är en av mina främsta egenskaper. Jag vill också skapa bra förutsättningar för bra uppstart på anfallen plus passningar och spelsinnet är mina starkaste sidor. – Jag har tyvärr inget vidare skott men ibland så lyckas jag även med det. Jag är som bäst på mitten av plan och kommer nog bidra mest i uppspelsfasen.
I en tuff serie vill Tarasenko och hans HIK att utmana seriefavoriterna.
– Ja, vi vill ju givetvis hamna så högt som möjligt. Det finns ingen anledning att lalla, jag är här för att ge 100 och hjälpa laget till framgång.
Varmt välkommen!
Kommentarer