Dela nyhet
Nya lag väntar i säsongens division 1
7 okt 2022 0 kommentarer

Vinterns serie ser lite annorlunda ut än tidigare år. Det tillkommer bland annat sex nya lag.
Till säsongen 2022/23 har bandyförbundet helt utan förvarning ändrat seriesystemet. Det innebär att vi i vinter kommer att spela i division 1 norra och den blir en sorts sammanslagning mellan norra och östra division 1.
De lagen som tillkommer är Selånger, Östersund, Karlsborg, Umedalen, Skutskär och Järvsö. Från östra serien ansluter vi, GT/76, Djurgården, Gustavsberg, UNIK/Uppsala Bois samt Norrtelje.
Varje lag kommer att spela 16 matcher. Lagen från den forna östra serien möter varandra hemma och borta, medan lagen från norra och södra möter varandra en gång. För HIK:s del innebär det bortamatcher mot Karlsborg, Selånger och Järvsö (Ljusdal). De övriga tre norr-lagen möter vi således på hemmaplan.
Som det ser ut just nu kommer vi att inleda serien med en bortamatch mot Djurgården (13/11). Hemmapremiären är planerad 20 november mot SIF Norrtelje. På annandagen möter vi GT hemma och i epilogen (26/2) väntar Gustavsberg hemma. Spelschemat är dock inte helt spikat.
Division 1 norra 2022/23
Selånger
Östersund
Karlsborg
Umedalen
Skutskär
Järvsö
Helenelunds IK
GT/76
Djurgården
Gustavsberg
UNIK/Uppsala Bois
Norrtelje.
Kommentarer